Stravování
Jíme dostatek ořechů a semen?
30.5.2021
Většinou jsme zvyklí konzumovat ořechy pouze ve formě solené a opražené jako pochutinu ke sledování televize nebo jako pamlsek (např. mandle obalené v čokoládě) a semínka ve svém jídelníčku vídáme leda tak jako součást kupovaného pečiva nebo tyčinek. A to je škoda. Ořechy a semena obsahují mnoho pro nás důležitých živin. Ukrývají v sobě sílu, informace a všechny živiny pro růst celé rostliny. Níže uvádím důvody, proč bychom měli jíst ořechy a semínka na denní bázi.
Luštěniny
14.4.2021
Luštěniny jsou další kapitolou našeho stravování, kterou bychom neměli opomíjet. Naši předci jedli luštěniny téměř denně, my se jim však většinou vyhýbáme. Přicházíme tak o cenný zdroj prospěšných živin.
Podívejme se tedy na luštěniny zblízka. V čem jsou nám přínosem, na co bychom si měli dát pozor a jak s nimi pracovat, abychom z nich měli největší prospěch?
Slepičí vejce jako součást lidské výživy?
4.3.2021
Všechna vejce v sobě nesou zárodek života. Stejně jako v rostlinné říši semena rostlin. I my lidé, pocházíme z miniaturních vajíček. Obsahují veškerou informaci k životu. Mají v sobě v koncentrované podobě vše potřebné pro to, aby z tohoto zárodku vzešel a vyvíjel se nový život - nový živý tvor. Sýkorka, slepice, medvěd, velryba, i člověk... Stejně jako ze semen vzejde nová rostlina. Mrkev, jabloň, dub,... Ve vejcích jsou uloženy úplně všechny informace, aby vznikl život v jeho dokonalé, předurčené formě. A nejen aby vznikl, ale také aby uměl nový živý tvor nebo rostlina projít všemi životními situacemi.
Nápoje
15.2.2021
Nejrůznější nápoje patří neodmyslitelně do našich životů. Dopřáváme si jak teplé, horké, tak i studené či přímo ledové nápoje nejrůznějších chutí. V minulém článku jsem psala důležité informace o pití kvalitní čisté vody, která by měla v našem pitném režimu dominovat. Jiné nápoje naše tělo nepotřebuje, z principu se jedná o zbytečnost. Musíme si uvědomit, komu chceme prospět, zda našemu tělu nebo nápojovému průmyslu.
Pijme čistou vodu
11.1.2021
Bez vody bychom nemohli existovat. Lidské tělo je tvořeno ze 70 % vodou, stejně tak i naše Země. Voda je pro nás nejpřirozenější tekutinou a nedá se ničím nahradit. Je tedy velice důležité, jakou vodu pijeme a kolik. Krev obsahuje 82%, svaly 70%, kosti 25% vody. Není divu, že bez vody brzy zemřeme. To nám asi nehrozí. Co nám však hrozí, jsou zdravotní potíže buď ze špatné kvality vody, nebo z jiných tekutin. To, co naše tělo potřebuje, je čistá, kvalitní, přírodní, živá voda. Kvalita pitné vody musí být u nás na prvním místě.
Mléko a mléčné výrobky
14.12.2020
Mléko a mléčné výrobky jsou další kontroverzní potravinou dnešní doby. Mají jak své zastánce, tak odpůrce. Těch druhých, zdá se, v poslední době přibývá. Prodej mléka a mléčných výrobků přináší potravinářskému průmyslu nemalé zisky, a proto je jejich konzumace neustále značně propagována. Mléko je nám doporučováno zejména pro vysoký obsah vápníku. Obsahuje také např. bílkoviny a vitamíny A, D, B12.
Jíst či nejíst maso?
13.11.2020
Maso zvířat a výrobky z masa se vyskytují v našem jídelníčku dlouhou dobu. Zdá se, že je pro naši výživu důležitým prvkem. Je to ale opravdu tak? Otázkou stále zůstává, zda je pro nás nezbytné získávat živiny právě z masa zvířat. Diskuzí se vede na téma: „Konzumovat maso nebo ne?“ stále mnoho a nacházíme ve společnosti jak zastánce, tak i odpůrce konzumace masa a to i v řadách odborníků na výživu.
Tuky ve stravě
25.10.2020
Tuky patří mezi esenciální makroživiny. Jsou pro nás nenahraditelným zdrojem energie. V posledních desetiletích jsou tuky velmi diskutovanou oblastí výživy. Jak už to tak bývá, zatímco některé tuky a oleje nám prospívají, jiné nám škodí. Máme přehled o tom, jaké tuky vlastně konzumujeme a v jakém množství?
Kvásek nebo kvasnice?
19.9.2020
Chléb a pečivo. Jíme je každý den, jsme na ně zvyklí a chutnají nám. Mnozí z nás si ani nedokáží představit svůj jídelníček bez pečiva. Mají pocit, že by zůstali hladem. Ano, jsme na pečivo navyklí, často doslova závislí. Zde se podíváme, jak to s tím pečivem je.
K výrobě chleba je zapotřebí nezbytná ingredience, která má kypřící funkci a zajistí, aby bylo pečivo pěkně nadýchané. Potřebujeme ingredienci, která vyvolává kvasný proces.
Zařaďme do stravy více druhů obilovin
10.8.2020
Protože je naše strava plná potravin na bázi pšenice a mnozí z nás jsme na ní doslova závislí, do velké míry pšenice ovlivňuje fungování našeho těla, bohužel k horšímu. V předchozím článku jsem zmiňovala nevýhody dnešní přešlechtěné pšenice, která stále v našem jídelníčku převažuje. Přitom máme k dispozici mnoho jiných, výživnějších a nezatěžujících obilovin.
Dnešní pšenice a její původní odrůdy
18.7.2020
V posledních desetiletích jsme si navykli na stravu, která je založena především na novodobé pšenici seté. Zamysleme se na chvíli nad tím, co každý den jíme. Jaká základní surovina v našem jídelníčku převládá? Dojdeme rychle k závěru, že pšenici máme na talíři každý den, většinou dokonce několikrát denně. Chléb, sladké nebo slané pečivo na snídani, svačiny, večeře. Těstoviny, ovocné, bramborové nebo houskové knedlíky, noky, pizzu na oběd či večeři. Buchty, moučníky, oplatky, tyčinky, palačinky, lívance, dorty, aj. ke kávičce… Jsme zahlceni pšenicí.
Bílá vs. celozrnná mouka
12.6.2020
Velký díl v našem stravování zaujímají obiloviny v podobě chleba, nejrůznějšího pečiva, těstovin, dezertů a jiných pochutin, které jsou vyrobeny téměř výhradně z pšenice. Jiné druhy obilovin jako jsou žito, ječmen, oves, pohanka, jáhly (proso) či kukuřice, výrobci nepoužívají takřka vůbec. Pro své obilné výrobky využívají především pšenici v podobě bílé rafinované mouky. Ta se stala základem naší stravy v posledních desetiletích. Bohužel.
O cukru 2. část
8.5.2020
V první části pojednání o cukru jsem psala o základních faktech rafinovaného cukru. O tom, jak se vyrábí, i o tom, proč je pro nás tak škodlivý. V této druhé části začneme nejprve informací, jakou roli hraje v procesu konzumace cukrů slinivka břišní a co je to glykemický index. Nakonec si rozdělíme prodávané druhy sladivých potravin na nevhodné a ty přínosnější.
O cukru 1. část
10.4.2020
CUKR. BÍLÝ CUKR. Všichni ho známe, všichni ho jíme. Cukr provází lidstvo už několik století. Nedovedeme si bez něj představit náš jídelníček. Většina z nás už ale asi také zaznamenala, že se o něm hovoří jako o tzv. bílém jedu.
Éčka v potravinách
15.3.2020
Je-li výchozí surovina zpracovávána v rámci výrobního procesu do výsledné potraviny, používá se dnes spousta přídatných látek (aditiv). Bývají označovány jako „Éčka“ a na balení každé potraviny musí být ve složení uvedeny pod označením písmene „E“. Výrobci je používají pro vylepšení vlastností dané potraviny a zjednodušení výrobního procesu. Éčka mohou být přírodního původu, ale většina z nich jsou uměle vytvořené látky zatěžující naše tělo.
Základní kvalita potravin
18.2.2020
V tomto článku předkládám k zamyšlení základní informace o kvalitě potravin. Jedná se o zátěže, které se dostávají do potravin, než se objeví v ochodech. Ještě před tím, než se k nim dostaneme my, konzumenti. Domnívám se, že tyto informace by nás měly zajímat. Jsou to fakta, která jsou základním stavebním kamenem celého našeho stravovacího systému. Každý, nechť si udělá vlastní úsudek a řídí se podle něj.
Kdo nám poradí?
20.1.2020
Vypadá to tak, že kolik je nás lidí, tolik existuje názorů na to, co je a co není zdravé. V každém knihkupectví najdeme plné regály nabízející knihy o stravování, nejrůznější kuchařky i rady, jak zhubnout nebo jak se pomocí stravy vyléčit. Existuje mnoho výživových směrů. O každém si můžeme zjistit informace jak o samotné filozofii daného typu stravování, tak i návody na přípravu jídla.
Víme, co jíme?
14.12.2019
Proč vlastně jíme, to víme všichni. Vůbec nad tím nepřemýšlíme. Občas si můžeme dopřát velmi ozdravný krátkodobý půst, nicméně dlouhodobě jíst potřebujeme. Většina z nás ještě není na takové úrovni, abychom se mohli živit pránou, i když i to nás možná jednou všechny čeká… Momentálně je však strava pro naše tělo důležitým palivem. Jídlo nám dodává energii a také jednotlivé živiny.